top of page

ЛИЧНА ПРОФЕСИОНАЛНА ФИЛОЗОФИЈА

Када бисте ме питали шта мислим о свету рекла бих: "СВЕТ ЈЕ ЛЕП У ОЧИМА КОЈИ ГА ВОЛЕ".

Када тражите истину не треба далеко да посежете у даљину, нити су висине пресудне за то, јер је истина у вама и срцима вашим. Колико срца носе топлину, толико је и свет у њему лепши. 

Ово није филозофија коју сам измислила, ово је истина коју многи носе у срцима својим. Понекад затрпана безбројним проблемима свакодневице, понекад очишћена и бистра са светлом визијом напретка и благостања.

Довољно је само да вера, љубав и нада никада не нестану из срдаца ваших и видећете колико је СВЕТ ЗАИСТА ЛЕП.

01

Буди свој!

Никада не заборави одакле потичеш, и где су ти корени.

02  

Када се осврнем у прошлост оно што је можда тад и несвесно утицало на мој даљи развој и професионалну оријентацију јесте мноштво књига и енциклопедија у мојој соби и на радном столу. Одувек ме је занимало истраживање и свет научника које сам проучавала, а временом та љубав је учинила да и данашње занимање буде везано за истраживање и рад у образовању и просвети, као и мој ваннаствни рад и ангажованост у реномираним институцијама  као што су Раднички отворени новосадски универзитет (на коме сам свој рад и доказивање као предавача ИТ и почела у Новом Саду), као и ЦНТИ-а и њиховог сарадника (код којих сам и једну књигу објавила), Савезу информатичара Војводине где сам у периоду до пре пар година у назад била у руководсву јужно – бачког округа.

Оно што је највише утицало на мој позив и рад као професор информатике могу описати у једној хронологији која би овако изгледала:

 

„Још у 8 разреду основне школе фасцинирао ме је живот и  рад Николе Тесле, и оно што смо учили из ТО и физике на пољима електромагнетике и оптике, као и енергетике што је проузроковало да упишем средњу електротехничку школу Никола Тесла у родном Зрењанину , смер електротехничар аутоматике. Током лета уочи одлазак у средњу школу  имала сам прилику да се први пут упознам са рачунаром, а то је тада био већ легендарни ZX Spectrum  који сам добила на коришћење, и са једном обимном књигом пуном исписаних инструкција и задатака које сам решавала, док сам у паузама  играла компјутерске игрице . То је био лагани улазак у свет компјутера за мене ,док је средњошколско школовање изгледало као вертом прохујало, дошло је време определити се за одлазак на студије. Пошто сам била техничка струка било је логично да су жеље узнесене ка ЕТФ у Новом Саду, међутим због економске кризе у земљи и финансијске немоћи родитеља ипак остајем у Зрењанину са опредељењем да изучавам информатику која је била уско везана за електротехнику о којој сам размишљала, а до које нисам могла доћи. У то време 90-тих година прошлог века информатика је била популарна на „ТФ М.Пупин“ у Зрењанину са смером професор информатике и као таква наука показала се као прави погодак за мене. Своје студије сам окончала са дипломском темом која се показала као добар показатељ за моје даље животно искуство и рад у тој области. Наиме тема је била истраживачког карактера и односила се на „дидактичке аспекте информатичког образовања наставника у свету“ .

Још као апсолвент на студијама почела сам да радим као наставник у замени, у једној основној школи – дворцу грофа Данијела, ушушканој у прелепом врту на путу од ЗР према Вршцу, у месту Конак. Када би ме неко у то време питао па ти већ радиш, где? Ја бих им одговорила са поносом у „дворцу“. И док би ме саговорници у првом маху гледали бледо са неверицом одмах би им објаснила о чему се ради.

Када бих требала испричати сва своја искуства рада у просвети и привреди верујте ми требало би доста књига јер око 15 година остало је иза мене плодоносног рада. Иако са до сада објавила 2 стручне књиге и много текстова објављеих у часописима и новинама на овакав подухват своје аутобиографске приче још се нисам осмелила написати и издати.

 

Књигу „пчеларство и интернет“ сам почела писати нешто мало пре бомбардовања Србије 1999.године али због фин.средстава тек сам је објавила 2002.године. У њој се свет интернета и web презентација пчеларима представља као приручник да на што лакши начин стекну знања употрбе и коришћења интернета за своје пчеларске потребе.

Друга књига „Мултимедија у савременој настави“  објављена је док сам радила као предавач у ЦНТИ-ју у 2008.години.

 

Мој рад до сада се одвија у два упоредна колосека на пољу предавача и професора у Основној и средњој школи, као и рад сарадника и предавача на институцијама Радничког отвореног универзитета у Новом Саду и ЦНТИ-ја такође у Новом Саду. У периоду „између“ било је и жеље да се оде у иностранство баш те фамозне 1999.године али нисам отишла, међутим то није умањило жеђ за узрастањем и развојем компетенција и стручним усавршавањима које се и данас наставља и која градим на пароли „Long life education“ и доживотног учења и непреставног усавршавања.

 

Свој начин рада и подучавања ученика могу описати као рад који се односи на постицање код ученика свести о корисности и доброј организованости и примени стечених знања из ИКТ-а у настави информатике а и шире у осталим предметима које у школи уче. Тако нпр. На часовима информатике ученици савладавају рад са одређеним софтверским алатима и коришћењу одређених хардверских компоненти како би израђивали образовне софтвере и применили их у настави других предмета, 3д графичке моделе и анимације које могу применити у физици и ТО, коришћење друштвених мрежа у едукацији типа Glogster.edu, електронских енциклопедија за истраживање и проналажење потребних ресурса, обраду музичких композиција, видео монтажа и израду дигиталних филмова са којима имамо заиста велики успех, израдом компјутерских игрица, израду електронских енциклопедија лековитог биља и својих електронских белешки типа портфолија, и много тога другог где се код ученика ствара постицајна атмосфера за рад, како на индивидуалном такои на групном нивоу. Таквим радом и ангажовањем код ученика подстиче се креативан рад и дружељубивост у помоћи друговима да што лакше савладају постављено им градиво, и све то помоћу коришћења савремених ИКТ.

 

Мој рад се заснива углавном на проблемској настави и начину да се ученици науче да проблемски уз алгоритамски начин размишљања реше неки постављени пред њих задатак, типа израде хијерархијског стабла и тражења најједноставнијег решења у решавању датог проблема.

 

Изазови су велики поготово када се ради са оскудном хардверском и софтверском опремом, али и даље ту покушавам и за сада и успевам да проналазим бесплатна решења типа бесплатних алата које примењујем у настави, а и ван наставним активностима у склопу мултимедијалне секције.

 

Трудим се да код ученика увек одржим добро расположење, било док раде на часу или се забављају на друштвеним мрежама. Да друштвене мреже користе не само за забаву већ и да им служи да помажу једни другима приликом савладавања одређеног градива као и комуникацији са осталим наставницима.

 

Подстичем предузетнички и производни дух код ученика тако да данс већ имам ученике који раде на својим web порталима и блоговима и продају и сервисирају рачунаре, израђују компјутерске игрице, раде 3д анимације и чак сарађују са реномираним ИТ фирмама типа Google-a.

 

Своје искуство и рад са ИКТ у настави и шире могу повезати са релативно скоријем предавању које сам одржала у БОШ у Београду које је било подржано од стране RNIDS –а и Мicrosoft-a- „Partners in learning“, са темом “Е – наставник, е- ученик за све“ којом сам била уврштена међу првих 5 најбољих презентација рада наставника који постављају нове стандарде и примену ИКТ у савременој настави, примени друштвених мрежа, Skypa, blog-a, elektronskih enciklopedija и осталих платформи у настави и комуникацији са ученицима.

 

Циљеве свог рада углавном сводим на афирмацију практичног рада и креативне употребе ИКТ у образовном процесу, и јачању позитивне комуникације са ученицима и колегама, како у колективу тако и ван њега.

 

 

 

Ово је век којег неби било оваквог какав јесте да није било Николе Тесле и његових проналазака.

 

Ово је век када не смемо заборавити да осим стицања знања и вештина коришћења ИКТ-а морамо упоредо неговати љубав и хуманост као врлине, којих је све мање око нас.

 

Ово је век када треба чувати и неговати своје корене и идентитет од заборава и покушаја да се наметну туђи стандарди и вредности, а бележити све и електронски коришћењем савремених ИКТ на добробит човечанства како је и Тесла радио, и у знак и сећање на њега треба да наставимо развијати истраживачи дух код младих и учити целога живота.

 

Изграђивањем сопствене личности и својим усавршавањем у врлинама, чинимо да овај свет буде лепши, шаренолик, пун боја и позитивних вредности које ћемо једни другима несебично преносити.

bottom of page